Понижена температура і твердіння бетону

Клас бетону по міцності характеризується значенням міцності випробуваних на пресі стандартних зразків-кубів бетону розміром 15х15 см у віці 28 діб, що зберігалися в камері з температурою 200С і відносною вологістю повітря 95%. Цими параметрами характеризується «нормальний» режим твердіння бетону, який створюється в камері «нормального зберігання» (НЗ). Відхилення температури в більшу сторону обумовлює твердіння бетону при підвищеній температурі. Відхилення в меншу сторону вважається твердінням бетону при низькій температурі. Твердіння бетону при підвищеній температурі називається термообробкою, при якій відбувається прискорення твердіння бетону. При зниженій температурі темп зростання міцності бетону сповільнюється. Ще повільніше відбувається твердіння бетону при мінусовій температурі, і зовсім припиняється, якщо вода в бетоні замерзає.

Існують три способи створення сприятливих умов для твердіння бетону при мінусових температурах навколишнього середовища. це:

а) бетонування попередньо розігрітими бетонними сумішами з подальшим збереженням тепла в бетоні,

б) обігрів відформованих конструкцій,

в) застосування протиморозних хімічних добавок.

Як правило, використовується комплекс з перерахованих заходів.

Розігрів бетонної суміші відбувається в процесі її приготування. З цією метою проводиться розігрівання заповнювачів і води замішування. Температура розігріву матеріалів залежить від необхідної температури бетонної суміші, яка визначається в залежності від тривалості та способу транспортування її до місця укладання і температури навколишнього повітря. Необхідно, щоб до моменту закінчення формування температура в тілі бетону була, по крайній мірі, не нижче 150С. Тоді можна вкрити конструкцію теплоізоляційним матеріалом, і подальше твердіння бетону відбуватиметься при плюсовій температурі.Доцільно при бетонуванні масивної конструкції використовувати власне тепловиділення бетону за рахунок екзотермічних реакцій гідратації цементу. Обігрів забетонованих конструкцій проводиться з метою підняття температури в бетоні.

При температурі бетону нижче + 50С твердіння бетону різко сповільнюється, а при настанні мінусової температури вода в свіжовідформованому бетоні може замерзнути. При цьому не тільки припиниться твердіння, а утворений лід може зруйнувати сформовану слабку структуру бетону особливо на межі цементного каменю і заповнювача, де завжди є плівка води. Отже, бетонування при мінусових температурах навколишнього повітря вимагає прийняття спеціальних заходів, що запобігають замерзанню води в бетоні і створення умов, необхідних для затвердіння бетону.

Comments for this post are closed.